Старий пароль досі діє у Ватикані

4

Враження від паломництва Ad limina Apostolorum.

2015 рік має важливе значення для Католицької Церкви в Україні. Цього року всі католицькі єпископи країни звершили особливий візит до Апостольських порогів — Ad limina Apostolorum. Це важлива й неповторна нагода відвідати Ватиканські конгрегації та інші установи Святого Престолу.

Це можливість особисто зустрітися з Папою Римським, щоб поділитися своїми здобутками та клопотами. Це теж нагода проаналізувати життя та діяльність окремих дієцезій і всієї Католицької Церкви в Україні, бо перед візитом готуються відповідні звіти. Цього року, разом зі своїми пастирями, до Рима подорожувала і група паломників, щоб представити нашу державу разом з єпископами.

 

Паломництво, організоване паломницьким центром «Христофор», вдалося напрочуд цікаво й насичено. Під час довгого переїзду першого дня всі учасники могли познайомитися між собою та поділитися власними очікуваннями і намірами, з якими вирушили в дорогу. В паломництві, крім трьох священиків та трьох сестер, були прочани майже з усіх дієцезій України. І кожен, окрім своїх особистих намірів, згадував і молився за Україну. Це було дуже зворушливо: люди з різних кутків нашої країни були об’єднані у Христі, не забуваючи насущних потреб рідної землі.

 

В Італії спочатку ми відвідали Венецію: свята Меса у підземеллях базиліки святого Марка, куди навіть не пускають звичайних туристів біля самих історичних витоків цього святого місця. Були потім відвідини інших храмів, час на знайомство з культурою та неповторною атмосферою міста на воді. Останні дні карнавалу, тож враження від Венеції — сакральної і світської — годі й передати.

5-700x482

А потім два дні вічного міста. Зустріч з Римом розпочалася з базиліки Святого Петра, з Ватикану. Наша Меса розпочиналася о 7.00 год., тож підйом був дуже ранній. Метро, коротка прогулянка до Ватикану. Але центральний вхід зачинено — ще рано. Завдяки владиці Мечиславу Мокшицькому, який вже нас чекав біля бічного входу у Ватикан, заходимо на територію цього унікального міста-держави, відразу біля дому св. Марти. А десь там, за вікнами, поруч з нами, Папа Франциск… Літургія звершується біля гробу апостола Петра-Каменя, на якому Христос заснував свою Церкву. І вірні, зібрані навколо своїх пастирів, молять про заступництво святого апостола. Зазвичай у підземеллях не дозволяється дуже голосно звершувати Месу, тому що неподалік може бути ще одна група. Але для групи з України зробили виняток. І полинуло біля гробу Петра: «Боже великий, єдиний, нам Україну храни!»…

 

Після Меси — сюрприз: архиєпископ Мечислав організував екскурсію по Ватиканських садах. Думаю, владика не образиться, що розповім маленький анекдот-пригоду. Щоб пройти у сади, потрібно вийти з базиліки бічним входом. Таку велику групу — близько 80 чоловік — пропускати не хочуть. Йду до жандарма і починаю пояснювати: «Ми — група з України. Наш архиєпископ Мечислав Мокшицький домовився з керівництвом жандармерії, що ми можемо відвідати сади. Тож чи можна?..» І помічаю в очах військового розгублення — він не розуміє. Пробую ще раз, з іменами і званнями начальства жандармів. Питання в очах жандарма не зникає. Знаючи з книжок-спогадів архиєпископа Мечислава про внутрішні нюанси Ватикану, кажу лише два слова: «Монсеньйор Мєтек» і жандарм тане: «А, монсеньйор Мєтек! Все ОК! Проходьте, нас повідомили». Старий пароль досі діє у Ватикані.

 

Сад просто захоплюючий. Також проходили повз дім, де живе Папа-емерит Бенедикт XVI. Довго ми ходили, щоб потім піти далі звідувати античний Рим: замок Ангела, Пантеон, храми, площі, вулички. У цей день в нас була ще одна подія: зустріч з нашими єпископами. Дякуючи допомозі друзів, в університеті Святого Хреста було зорганізовано «шведський стіл», за яким паломники могли поспілкуватися зі своїми пастирями. Всі паломники пізніше ділилися своїми враженнями, що для них ця зустріч була важлива. Зустрітися, порозмовляти, послухати — такі прості людські жести додавали сил та радості.

 

Третій день — аудієнція у Папи Римського. Знову дуже ранній підйом, автобус, метро. Спочатку охорона пускає групу в сектор святого Петра. Стараємося сісти поближче до перил, де буде проїжджати Папа, щоб він нас почув і побачив. Але колір вхідних квитків викликає в мене сумніви — в нас пропуск інший! Розмова з швейцарською гвардією і сумніви підтвердилися: наше місце не тут, наше місце ближче до Папи, біля самих сходів, поза сектором! Радість була великою. Сидіти від Папи якихось 30-40 метрів. Та ще й владика Мечислав повідомляє про ще одну несподіванку: після аудієнції Папа Франциск підійде до нас! Аудієнція була гарною. Папа промовляв на різних мовах, вітав різні групи, відчуття католицького, тобто вселенського, характеру Церкви можна було доторкнутися рукою. Вже наприкінці Святіший Отець звернув свої слова і до України. Нашу групу було і видно і чути. Відчувати себе в єдності з єпископами, що теж були присутні на аудієнції, та представниками цілого народу і чути слова Вселенського Архієрея, скеровані до нас, це дійсно проникає. Потім була молитва «Отче наш», папське благословення. І людина в білому спускається до української групи. Кілька хвилин, коли можемо наблизитися до Вікарія Христа, по-італійськи просимо: «Ваше Святосте, моліться за Україну!». Папа відповідає: «Молюся щодня… Занесіть це в Україну…».

11-700x466

 

Весь цей день пройшов у світлі цієї зустрічі єпископів і вірних України з наступником апостола Петра, Ad limina. Потім була Меса з посипанням голів попелом : «Навертайтеся і віруйте в Євангеліє». Літургія була в храмі Святого Духа, знаного з культу Божого Милосердя. Тут, біля мощів св. Йоана Павла ІІ та св. Фаустини Ковальської, всі разом просили цих святих про допомогу для України. Потім — базиліка св. Павла за мурами, базиліка Святого Хреста, Латеран… Всього не можна побачити за два дні — треба залишити щось і на наступний раз!

21-700x933

Опісля два францисканських дні паломництва — Ассизі та Падуя. Після величі базилік — простота Сан Дам’яно. Зустріч зі святим Франциском, Бідняком з Ассізі, що відкликнувся на голос Розп’ятого-Воскреслого і відновив Церкву. Потім зустріч зі святим Антонієм, слава якого розійшлась по всій землі. Спогади наповнюють серце, але там варто бути — слова безсилі.

 

Повернення в Україну, довгий переїзд як можливість поділитися враженнями між учасниками паломнитцва, історичного паломництва, бо першого, а наступний — через 7-8 років, як Бог дасть… Всі прочани відчули дух релігійного паломництва, що годі рівняти з враженнями від туристичного туру. Ми змогли доторкнутися святості, надихнутися, запалитися. Нехай кожен збереже це світло і помножить його в щоденності.

 

Світлини зі сторінки бр.Патрика Оліха OFM  у Фейсбуці

 

Джерело: CREDO